Geometriye Olan Önyargıları Kaldıralım

Geometri, uzaydaki şekiller ve cisimler arasındaki ilişkiyi açı, uzunluk, alan, hacim, nokta, yüzey olarak açıklayan, cebirsel olarak büyüklükleri ifade eden ve kendine ait çözüm tekniklerine sahip olan, matematiğin dallarından biridir.


Geometri, sayısal ve eşit ağırlık bölümlerinden çoğu öğrencinin zorlandığı derslerden birisidir. Çünkü Geometri sorularını çözebilmek için öğrencilerin önsezi yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Başka bir ifade ile, soruyu gördüğü andan itibaren hangi çözüm tekniklerini uygulayacağını fark etmesi lazım. Aynı zamanda öğrencilerin, analitik düşünme yetilerini kullanarak birden fazla çözüm yollarından en kısa ve en basit olanı seçmesi gerekmektedir. Son olarak, Geometri sorularını çözebilmek için güçlü bir şekilde Matematik hesap yapmaları gerektiğini de eklersek bu dersin neden zorlayıcı olduğunu görmekteyiz.


Öğrencilerin Geometri ile ilgili öğretmenlerine en çok yakındığı noktalardan bazıları, belki de şehir efsanesi olarak adlandırabileceğimiz şu cümleler olabilir; "Geometri yapamıyorum, Geometri nasıl yapılır?”“Geometriyi çözmek için doğuştan yetenek gerekir.”, “Geometri görme işi ben göremiyorum ki!” Sonrasında bu ifadeleri öğretmenlerine şu sorular olarak yöneltirler:


• Geometri çözüm hileleri var mıdır?


• Geometri nasıl çalışılır?


• Geometri yapamıyorum nasıl yapabilirim?